İnegol.Net   Anasayfayası için tıkla ...
MADEN SULARI: Çitli Maden Suyun tanıtımına Padişah Abdülaziz’in mide sancıları sebep olmuştur. Hazımsızlık çeken padişaha hekimler bu suyu tavsiye etmiş, değişik yerlerden getirilen maden suları arasında Padişaha en çok şifayı Çitli Maden suyu sağlamıştır. Maden suları arasında yapılan yarışmalarda bir Türkiye birinciliği bulunan maden suyunun, Amerika ve Avrupa’daki 7 ülkede yapılan yarışmalarda 9 altın madalya almıştır. İyice azalan Çitli Maden suyu yanında İnegöl Kınık maden suyu ile tanınmaktadır.

   

Diğer Şifalı Sular

İlçemizde yukarıdakilerin dışında Elmaçayır ve Kozluca’da böbrek hastalıklarına, Özlüce’de mide ve bağırsak hastalıklarına, Konurlar’da guatr hastalığına, Oylat’a  1 km. mesafede göz hastalıklarına ve Eskikaracakaya’da çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen şifalı sular bulunmaktadır.EĞİTİM:
İnegöl Fen Lisesi, İl merkezinden sonra aynı ilin ilçesinde kurulan ilk Fen Lise’si olarak tarihe geçmiştir. Bugün İnegöl’de toplam 14 adet lise ve 75 ilköğretim okulunda, 50.000’ne yakın öğrenci okumaktadır. ( Bu öğrenci sayısı, ülkemizdeki birçok il ve ilçe nüfusundan fazladır.)
Bursa Uludağ Üniversitesine bağlı, yaklaşık 10 branşta eğitim veren 1850 öğrencili en büyük yüksek okulu da İnegöl’de bulunmaktadır. 

İnegöl Su Kaynakları Hazır su Tesisleri