İnegol.Net   Anasayfayası için tıkla ...                                              

OYLAT OTELLER ONLİNE RANDEVU SİSTEMİ

OYLAT ESKİ HALİ TARİHİ RESİMLERİ VE ANLATIMI

OYLAT TERMAL KAPLICALARI HASTALIK TEDAVİ FAYDALARI OYLAT HAKKINDA BİLGİLER SICAK SU KAPLICA TERMAL OTEL

OYLAT RESİMLERİNE BAKMAK İÇİN TIKLAYIN

OYLAT VİDEO SUNU İZLEMEK İÇİN TIKLA

Oylat, kaplıca ya da termal denilince Türkiye'de akla ilk gelmesi gereken yerlerden birisi. Zira hem suyu çok şifalı hem de ruh dinlendirmek ve huzur bulmak için muhteşem bir yer. İnegöl'den Eskişehir yönüne giderken yaklaşık 10. kilometreden sağ tarafa doğru yoldan ayrılıyorsunuz ve yaklaşık 20. km. boyunca aracınızla tırmanarak varıyorsunuz Oylat'a. Yol çok keyifli... Ağaçlık ve sarp tepelerin arasından gidiliyor. Yol boyunca saydığım kadarıyla 3 köyden geçiyorsunuz. Hafta sonları piknik yapmak için çokça gelen oluyor özellikle İnegöl'den. Otellere ait kaplıcalar yada hamamlar var herkese açık olanlar. Herkese açık olanlar yan yana 2 tane ve Oylat'ın tam merkezinde. Sağlı sollu yer alan bu hamamlar sırasıyla bir bayanlara bir erkeklere hizmet veriyor. Yani ailecek gidecekseniz aynı zamanda ancak farklı hamamlara girmeniz mümkün. Bununla beraber gerçekten yemyeşil ve gezmekten çok keyif alacağınız yürüme alanları var. Özellikle ormanın içine doğru gidilen ve yolun sonunda küçük bir şelalenin olduğu. Yine bu yola doğru yürürken karşı tarafta yer alan restorana giden yerden oldukça yüksekçe olan köprü göreceksiniz. Burada kendi yetiştirdikleri alabalıklardan tereyağlı kaşarlı yemenizi tavsiye ederim. Gerçekten leziz...Merkezde kendi üretimleri sucuk satan bir kasap var. Severseniz buradan da alışveriş yapılabilir. Sırtınızı kasaba doğru verdiğinizde karşıda az ileride köy pazarını göreceksiniz. Burada yakın köyden kadınların sattıkları, tereyağ, köy yumurtası, tarhana, peynir ve el işlerinden satın alınabilir. Oylat'ta birkaç tane otel var. Buraya genellikle şifa bulmak için ve özellikle doktor tavsiyesi ile geliniyor ancak birkaç günlük doğa tatili için gayet keyifli bir yer. Otel fiyatları makul sayılır. Yaz kış hareketli bir yer Oylat.
OYLAT MAĞARASI:
İlçemizde yapılan çalışmalarda irili ufaklı 56 adet mağara bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 12 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca değerli bulunup tescil edilmiştir. Mağaralardan bazılarında eski dönemlere ait yaşam izlerine rastlanmıştır.
İlçe turizminin diğer önemli parçası yine hemen oylat kaplıcalarının 2 km. altında bulunan Oylat Mağarasıdır.(Bursa mağarası diye de bilinir.) Bu mağara 665 metre uzunluğu ile Türkiye'nin 3. büyük mağarasıdır. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları bulunur. Bursa mağarası adını, halk arasında bu mağranın bursaya giden gizli bir yol olduğu inanışından alır.

Diğer Şifalı Sular


İlçemizde yukarıdakilerin dışında Elmaçayır ve Kozluca’da böbrek hastalıklarına, Özlüce’de mide ve bağırsak hastalıklarına, Konurlar’da guatr hastalığına, Oylat’a  1 km. mesafede göz hastalıklarına ve Eskikaracakaya’da çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen şifalı sular bulunmaktadır.